Witaminy dla zdrowia i urody

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez witamin, dostarczanych z pożywieniem, a także jako suplementy diety. Organizm człowieka nie jest w stanie sam syntetyzować tych tak potrzebnych substancji, dlatego musimy wspomagać się wszelkiego rodzaju dodatkami, zawierającymi potrzebne dawki witamin. Sportowcy wiele składników odżywczych tracą podczas intensywnych, wyczerpujących treningów, dlatego muszą stosować suplementację witaminami, na które ich organizm ma szczególne zapotrzebowanie.

Witaminy to biokatalizatory, które regulują wiele procesów zachodzących w tkankach organizmu, chociaż same z siebie nie dostarczają energii ani tym bardziej budulca dla mięśni. Odżywki zalecane dla sportowców zawierają przede wszystkim witaminy z grupy B, a także antyoksydanty, czyli beta- karoten, witaminę C i E. Witaminy należące do grupy B to ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy i najważniejsza witamina B6- pirydoksyna, która odpowiada za gospodarkę białkową i przemiany energetyczne węglowodanów i tłuszczów, za te ostatnie odpowiada także kwas pantotenowy i witamina C.

Kolejny ważny pierwiastek to kwas foliowy, który bierze udział w przemianach aminokwasów, witamina E- chroniąca komórki mięśniowe, biorąc udział także w procesie odtruwania organizmu ze szkodliwych skutków przemiany materii i wolnych rodników. Następna witamina- A bierze udział w procesie budowy białek, wzmacnia procesy immunologiczne organizmu, wpływając na zwiększenie odporności. Witamina A może być przyjmowana również jako suplementacja beta- karotenem, który dopiero w organizmie przekształci się w witaminę A.

Nasze rekomendacje

Witaminy Olimp Witaminy DNA Your Supps Witaminy Biogenix
Pełna oferta witamin i minerałów na ActiveBody.pl